klasy VI-VIII SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Jedną z najbardziej efektywnych metod przekazywania wiedzy prawniczej jest prezentowanie norm prawnych na tle sytuacji występujących w praktyce. Jednym z najbardziej widowiskowych sposobów stosowania tej metody edukacyjnej jest pokazywanie funkcjonowania mechanizmów prawnych na przykładach wziętych z sal sądowych. Dodatkową zaletą takiej edukacji jest wpajanie zasad rządzących postępowaniem sądowym, co w dzisiejszym świecie opartym na procedurach, jest rzeczą bezcenną.

Moduł „NA SĄDOWEJ SCENIE” to edukacja ubrana w realia rzeczywistości. Odbiorcy zajęć uczestniczą w kształtowaniu losów prawnych przedstawionych im stanów faktycznych, począwszy od stadiów początkowych, aż do finałowego rozstrzygnięcia. Scenariusz spotkania zachęca uczestników do wcielania się w role zainteresowanych stron, ich pełnomocników a także przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości. Podczas zajęć wykorzystywane są scenariusze i atrybuty rodem z sal sądowych, takie jak np. togi stosowane przez przedstawicieli różnych zawodów prawniczych. Taka teatralna formuła pobudza zaangażowanie uczestników i zwiększa wydajność edukacyjną zajęć.

Tematyka spotkań jest dostosowana do wieku odbiorców i wybierana przez nich z listy propozycji. Celem zajęć jest także przedstawienie najważniejszych zasad rządzących postępowaniem sądowym począwszy od jego zainicjowania, aż do finałowego werdyktu.