Nowoczesne państwo dba o rozwój postaw obywatelskich, albowiem zaangażowane społeczeństwo pomaga efektywnie realizować zadania publiczne. Dlatego niezmiernie istotne są instrumenty ( w tym także prawne) które zachęcają do aktywności w życiu publicznym. Edukacja w tym zakresie powinna być wszechstronna i skierowana do całego społeczeństwa, także do jego najmłodszej części.
Moduł My Obywatele to zajęcia przekazujące dzieciom i młodzieży wiedzę na temat form i sposobów angażowania się w życie publiczne. Uczestnicy spotkania poznają m. in. rodzaje organizacji pozarządowych, ich struktury oraz mechanizmy funkcjonowania, w tym zasady zlecania i realizacji zadań publicznych. Część zajęć jest poświęcona instytucji wolontariatu oraz statusowi prawnemu wolontariuszy.
Celem modułu jest nie tylko przekazanie podstawowych informacji dotyczących zasad funkcjonowania organizacji pozarządowych, ale także zachęcenie do aktywności w tej dziedzinie. Zadaniem zajęć jest kształtowanie w młodym pokoleniu odpowiedzialności za budowanie świata teraźniejszego i przede wszystkim przyszłego. W obliczu zmian zachodzących na naszej planecie, przekazanie tej wiedzy i wpojenie poczucia obowiązku za kształt otaczającej rzeczywistości, to konieczność naszych czasów.
Ponieważ moduł jest adresowany do bardzo szerokiego grona odbiorców, charakter zajęć jest dostosowany do wieku uczestników. Z tego powodu spotkania z najmłodszymi, czyli przedszkolakami i uczniami klas I-III szkoły podstawowej, obfitują nie tylko w paragrafy, ale także wiersze, piosenki i fragmenty podręcznika ABC-Ekonomii (abc-ekonomii.edu.pl).