Akademia Prawa dla Dzieci i Młodzieży PARAFKA ma na celu budowanie i rozwój świadomości prawnej młodego pokolenia w celu przygotowania go do odpowiedzialnego funkcjonowania w społeczeństwie. Akademia poświęca wyjątkowo dużo uwagi zagrożeniom, które niesie ze sobą świat technologii informatycznych. W dzisiejszych czasach szczególnie niebezpieczne są narzędzia dostarczane przez sztuczną inteligencję. Przykłady krzywdzenia rówieśników przez dzieci i młodzież są coraz bardziej drastyczne. Niestety obecne technologie sprawiają, że wachlarz działań agresywnych wobec najmłodszych to szerokie i realne zagrożenie dla każdego dziecka. Łatwy dostęp do tych technologii sprawia, że rośnie liczba dziecięcych ofiar. Sprawcami są niejednokrotnie ich koledzy i koleżanki z klasy.
Zadaniem Akademii jest nie tylko pokazanie zagrożeń związanych z nadużywaniem i obchodzeniem prawa, ale także przedstawienie zasad odpowiedzialności prawnej osób małoletnich. Warsztaty mają uświadomić uczestnikom zajęć, że parasol małoletności nie zawsze chroni przed odpowiedzialnością, albowiem za swoje czyny można odpowiadać na długo przed osiągnięciem pełnoletności. Przedstawione są nie tylko sankcje za dopuszczanie się czynów zabronionych w tym zakresie. Omawiane zostają także, czasami dużo bardziej dolegliwe, konsekwencje cywilnoprawne ponoszone przez sprawców takich naruszeń. Wiedza wyniesiona ze spotkań ma zwiększyć bezpieczeństwo prawne jego uczestników – także w ich życiu dorosłym.
Zajęcia mają formę warsztatów opartych na przykładach wziętych z sal sądowych. Interaktywny charakter spotkań oraz inscenizacje procesów sądowych wzmacniają aktywność i zaangażowanie uczestników. Spotkania prowadzone są przez praktyka – radcę prawnego Jacka Cudnego, który posiada bogate doświadczenie edukacyjne w pracy z dziećmi i młodzieżą – laureata Kryształowego Serca Radcy Prawnego przyznanego przez Krajową Radę Radców Prawnych za jego działalność na rzecz młodego pokolenia.
Dotychczasowy przebieg tych zajęć udowodnił ogromne zapotrzebowanie na taką formę przekazu wiedzy. Od momentu uruchomienia PARAFKI w warsztatach edukacji prawnej wzięło udział ponad trzydzieści tysięcy uczestników. Zajęcia wpisują się doskonale nie tylko w podstawę programową nauczania, ale także w szkolne programy profilaktyczno-wychowawcze. Są one oceniane jako wartościowe i interesujące zarówno przez dyrektorów szkół, nauczycieli i pedagogów oraz rodziców, jak i przez samych uczestników. Wszystkie placówki, które wzięły udział w warsztatach, oczekują na kolejne zajęcia i kontynuację tego projektu. Warto zaznaczyć, że realizacja niektórych modułów edukacyjnych Akademii może być finansowana w ramach gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii.
Trzeba dodać, że integralną częścią PARAFKI są działania o wymiarze edukacyjno-kulturalnym. Warto wskazać na realizowany od kilku lat Festiwal Dobrej Energii CUDNOLANDIA. Stanowi on naturalne i ważne uzupełnienie warsztatów prowadzonych w ramach Akademii. Oba projekty to przedsięwzięcia, które wykorzystują różne metody oddziaływania na młode pokolenie. Akademia PARAFKA koncentruje się na aspektach prawnych, podkreślając znaczenie oraz wagę obowiązujących reguł i zasad. Jej zadaniem jest pogłębienie wiedzy uczestników zajęć. Z kolei Festiwal CUDNOLANDIA skupia się nad rozwojem dziecięcej wyobraźni. Podobną rolę spełniają w tym zakresie rówenież wydawnictwa adresowane do dzieci i młodzieży, jak chociażby „Książka pod strasznym tytułem WAKACJE BEZ KOMÓRKI”. Celem tych wszystkich projektów jest aktywizacja młodego pokolenia do budowania bezpiecznych wzorców zachowań.